17884041-1727636730584897-5802236437384321647-n-1081

Uczniowie Gimnazjum nr 3 na wymianie w Margny les Compiegne

Od 7 do 14 kwietnia 2017 roku, grupa 13 uczniów i ich opiekunów: nauczycieli języka angielskiego pani Jagody Dyl oraz Magdaleny Więckiewicz z Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego przebywała w MARGNY LES COMPIEGNE we Francji, w ramach programu corocznej wymiany młodzieży miast partnerskich. Program pobytu obfitował w liczne atrakcje, nie zabrakło spotkań z młodzieżą francuską, aktywnego uczestnictwa we wspólnych zajęciach, rozrywkach, wycieczkach oraz uroczystościach lokalnych. Poniżej przedstawiamy relację uczestników z wyjazdu:

Pierwszego dnia po przyjeździe do Francji zostaliśmy zakwaterowani w bardzo przytulnym hostelu o pięknej nazwie La Maison d’Europe, w którym przebywaliśmy do końca pobytu. Niezwykle gościnni Francuzi przygotowali dla nas pokoje oraz smakołyki na śniadania i podwieczorki. Hostel nasz mieścił się na samym końcu Compiegne a główne zajęcia oraz stołówka znajdowały się dokładnie po drugiej stronie rzeki, czyli we właściwym mieście partnerskim Malborka czyli w Margny les Compiegne. Nasi gospodarze pomyśleli jednak o wszystkim. Przystanek autobusowy znajdował się tuż obok bramy wejściowej do naszego miejsca noclegowego.

Dzień drugi to wycieczka do Paryża i tak ten dzień opisują uczennice Patrycja Fabiańska oraz Kasia Wolak. „W dniu drugim odwiedziliśmy stolicę Francji- Paryż. Jako pierwszą zwiedziliśmy katedrę Notre Dame a następnie podziwialiśmy piękno Louvr’u. Kolejnym punktem naszej wycieczki było wjechanie na sam szczyt ponad 300 metrowej, niezwykłej Wieży Eiffela. Wieczorem mogliśmy udać się w rejs po Sekwanie. Cały dzień przepełniony był dużą ilością śmiechu i radości, bardzo nam się podobało. Chętnie wrócimy do tego wspaniałego miasta”.

Trzeciego dnia rano wyruszyliśmy na średniowieczny jarmark. Podczas drogi przechodziliśmy obok kilku ciekawych straganów m.in. z grami czy jedzeniem. Zobaczyliśmy budynek Urzędu Miasta i podzieleni na grupy pojechaliśmy na jarmark. Stoiska były ulokowane w dwóch dużych aulach oraz na świeżym powietrzu. Mogliśmy zobaczyć osoby przebrane za słynne średniowieczne postacie, damy dworu i potwory. Na stoiskach była możliwość kupna biżuterii, odzieży, dodatków i pamiątek w średniowiecznym stylu. Spróbowaliśmy takich dań jak placuszki z jabłkiem, domowa czekolada, suszone egzotyczne owoce, świeże wypieki lub naleśniki na słono. Po obejrzeniu wszystkich stoisk udaliśmy się do wyjścia, gdzie słuchaliśmy średniowiecznego zespołu muzycznego. Pogoda nam bardzo sprzyjała i chociaż wróciliśmy tego dnia do naszego miejsca pobytu zmęczeni, to jednak każdy z nas uznał ten dzień za udany. Wieczór spędziliśmy wspólnie opowiadając historie i zacieśniając więzy klasowe.

„Czwarty dzień rozpoczęliśmy wycieczką do zamku w Compiègne. Zobaczyliśmy jego wnętrze i piękne pokoje. Naszym tłumaczem był 12-letni Francuz, Duncan, który mówił biegle po angielsku. Następnie udaliśmy się na obiad w nasze codzienne miejsce, czyli do szkoły. Przez cały czas mogliśmy integrować się z miejscową młodzieżą Po skończonym posiłku pojechaliśmy do muzeum, w którym słuchaliśmy opowieści przewodniczki o Obozie Deportacyjnym w Compiègne. Każdy mógł zobaczyć i posłuchać tragicznej historii z dawnych lat.” – piszą uczennice.

Wtorek był trochę luźniejszym dniem. Spędziliśmy go na zakupach oraz zabawach sportowych zorganizowanych przez stronę francuską. Wieczorem wzięliśmy udział w grillu, który odbył się na terenie jednej z miejscowych szkół. Pyszne kiełbaski oraz banany z czekoladą to coś co bardzo smakowało naszym uczniom. Po posiłku dzieci rozpoczęły zabawę: wspólne tańce oraz śpiewanie piosenek. Również opiekunowie Francuscy przyłączyli się do zabawy. Tańczyliśmy taniec ludowy do piosenki „Zasiali górale owies”. Zajęcia prowadzone z pełnym poświęceniem przez Zuzię Łopatę, Agatę Stodólską, Oliwię Osowicką, Monikę Paduszek oraz Patrycję Fabiańską spotkały się z entuzjastycznym odbiorem.
Bardzo ważnym dniem dla naszej grupy była środa, ponieważ tego dnia spotkaliśmy się z burmistrzem Margny les Compiegne panem Bernardem Hellal oraz wszystkim przedstawicielami rady miasta. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci. Uczniowie otrzymali upominki od gospodarzy: koszulki oraz kubki z logiem miasta.

Ostatni dzień przed wyjazdem spędziliśmy w Amiens. Miejscowości oddalonej o około 100 kilometrów od Margny. Był to również bardzo niezwykły dzień, ponieważ rozpoczął się od wycieczki łódkami po kanałach z czasów rzymskich przecinających to wspaniałe miasto a zakończył się wizytą w jednej z największych Średniowiecznych katedr Europy, Notre Dame d ‘Amiens. Tego dnia uczniowie pożegnali się z francuską młodzieżą. Widać było wzruszenie na ich twarzach i chęć jak najszybszego spotkania. Nauczyciele również żegnali naszych miłych gospodarzy z nadzieją na dalszą owocną współpracę i pielęgnowanie zawartych przyjaźni.

Przejdź do galerii

opracowała: Jagoda Dyl, Gimnazjum nr 3 w Malborku
zdjęcia: archiwum Gimnazjum nr 3 w Malborku

teatr_elbl_0

Święto Teatru z Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego

W piątek elbląskie obchody 56. Międzynarodowego Dnia Teatru uświetnił premierowy spektakl autorstwa duńskiego reżysera i scenarzysty Larsa von Triera „Dogville”. Tradycyjnie już w dniu obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru wręczone zostały statuetki „Aleksandrów” – nagrody nawiązującej do osoby Patrona Teatru, wybitnego aktora i reżysera, dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza Olsztyn – Elbląg w latach 1957 – 69. „Aleksandry wręczane są w pięciu kategoriach – Najwierniejszy Widz Zbiorowy, Przyjaciel Teatru, kobieca i męska Rola Roku oraz Najpopularniejszy Aktor. W dniu 24 marca 2017 r. Dyrektor Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego w Malborku  Dariusz Rowiński odebrał z rąk dyrektora Teatru w Elblągu   im Aleksandra Sewruka Mirosława Siedlera (dyrektor naczelny i artystyczny) statuetkę „ Aleksandra”.

Gimnazjum nr 3 statuetkę odebrało w kategorii „Najwierniejszy Widz Zbiorowy”.

Image1

208249d  208248d

Egzamin_gimnazjalny___od_1_wrzesnia_nowe_przepisy_wykonawcze1382800600-300x225-300x225

Próbny Egzamin Gimnazjalny 2017

PLAN EGZAMINÓW PRÓBNYCH KLAS PIERWSZYCH I DRUGICH

 

19 kwietnia (środa):

klasy pierwsze:

13.30 -14.30 – historia i WOS (2 odrębne testy)

                    14.30 – 15.30 – j.polski

 Klasy drugie:

13.30 -14.30 – historia i WOS (2 odrębne testy)

                    14.30 – 16.00 – j.polski

20 kwietnia (czwartek):

 klasy pierwsze:

13.30 -14.30 – przedmioty przyrodnicze                  (2 odrębne testy: biologia i geografia)

                    14.30 – 15.30 – matematyka

 Klasy drugie:

13.30 -14.30 – przedmioty przyrodnicze               (2 odrębne testy: biologia i geografia)

14.30 – 15.30 – matematyka

21 kwietnia (piątek):

klasy pierwsze:

12.45 -13.45 – języki obce – poziom podstawowy

13.45 – 14.45 – przedmioty przyrodnicze               (2 odrębne testy: fizyka i chemia)

klasy drugie:

12.45 -13.45 – języki obce – poziom podstawowy

             13.45 – 14.45 – języki obce – poziom rozszerzony

konkurs-historyczny-590x300

Wyniki rejonowego konkursu historycznego 2017

WOJEWÓDZKI KONKURS HISTORYCZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM

W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

Rejonowa Komisja Konkursowa w Malborku
Wyniki eliminacji II etapu:

L.p            Nazwisko i imię                      Szkoła        Liczba uzyskanych punktów/ max
1           Antoniuk Sandra                        Malbork                                   15pkt/40pkt
2           Biernacki Przemysław              Malbork                                   20pkt/40pkt
3            Bożek Michał                             Malbork                                    28pkt/40pkt
4            Fehrmann Joanna                     Sztum                                      28pkt/40pkt
5              Głąb Konrad                           Stare Pole                                  19pkt/40pkt
6          Jarmołowski Szymon                 Malbork                                  26pkt/40pkt
7          Lewandowski Jan                Nowy Dwór Gdański                    12pkt/40pkt
8          Lityńska Agata                             Sztum                                       22pkt/40pkt
9            Naklicki Tomasz                      Malbork                                    26pkt/40pkt
10          Oliński Marcin                         Malbork                                    20pkt/40pkt
11          Sajkowski Michał                     Malbork                                    23pkt/40pkt
12         Słomiński Marcel                     Malbork                                     28pkt/40pkt
13        Sobolewska Patrycja                  Sztum                                       23pkt/40pkt
14           Swat Izabela                      Krynica Morska                             29pkt/40pkt
15         Szewczyk Dawid                         Sztum                                       15pkt/40pkt
16        Wierzbicki Mikołaj                     Sztum                                       25pkt/40pkt
17         Zdziennicki Michał                    Sztum                                       23pkt/40pkt

img_4501

Spotkanie klas politechnicznych z Politechniką Gdańską

Dnia  28 listopada uczniowie klas IP, IIP oraz IIIP pod opieką A.Szynaki, E.Gałki, J.Szumały odwiedzili Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej. Uczniowie uczestniczyli w ciekawych wykładach oraz zajęciach laboratoryjnych.

Młodzi chemicy na zajęciach w laboratorium prowadzeni przez dr inż. Annę Mietlarek – Kropidłowską i jej pomocników poznali pojęcie hydratu i wykonywali doświadczenia z uwodnionym chlorkiem kobaltu (II). Dążyli do uzyskania bezwodnego CoCl2 .  W tym celu ogrzali CoCl2*6H2O , przy czym barwa zawartości probówki zmieniła się z różowej na niebieską. Okazało się, że ten związek wykorzystuje się np. w żwirku dla kotów. Następnie uczniowie w innym doświadczeniu zważyli masę siarczanu (VI) miedzi (II) – woda (1/5) i sprawdzali empirycznie ubytek masy spowodowany prażeniem substancji.

Nie obyło się bez tradycyjnych wykładów przygotowanych przez wspaniałych wykładowców PG. Pierwszy poprowadził mgr inż. Antoni Konitz pt.”Leki przeciwbólowe” Wykładowca przybliżył działanie leków na różnych poziomach. Centralnie – wpływają na centralny system nerwowy, hamując proces analizy sygnałów bólowych docierających z uszkodzonego miejsca ciała do mózgu. Należą do nich tzw. opioidy (np.morfina, kodeina, tramadol) –oraz obwodowo-leki te oddziałują na same nerwy czuciowe oraz włókna bólowe. Zapobiegają uwrażliwieniu receptorów bólowych, bo hamują miejscowo syntezę prostaglandyn. Prowadzący również przedstawił uczniom historię syntez pierwszych leków, np. paracetamolu i aspiryny. Przybliżył  między innymi prehistorię farmacji, izolacji pierwszych substancji czynnych ze źródeł naturalnych np. izolację morfiny czy chininy, teorię „ siły życiowej” itp.

Drugi wykład pt.”Samochód elektryczny” przedstawił prof. dr hab. inż. Wojciech Chrzanowski. Na tym spotkaniu gimnazjaliści dowiedzieli się, że na przełomie XIX i XX wieku, w USA sprzedano 4200 samochodów , z czego 38% to elektryczne, 22% benzynowe , a resztę stanowiły parowe. Ich ceny wynosiły $5000-$6000. Do roku 1912 zarejestrowanych zostało 34 000 samochodów. Ciekawostką był również skład spalin. Najwięcej -bo aż 78%- jest N2. Przy okazji w sposób ciekawy i zrozumiały Pan Dziekan przybliżył pojęcie ogniw, ich rodzajów i co się dzieje podczas elektrolizy.  Zaznajomił z pracą akumulatora samochodowego i czym on się różni od baterii.

Tym wykładem uczniowie zakończyli poniedziałkowy wyjazd na Politechnikę i czekają już z niecierpliwością na następny w lutym. Każdy z wyjazdów jest inny, ale równie ciekawy i radosny. Smutne jest niestety, że w następnym roku szkolnym możemy już nie mieć tych spotkań i niezapomnianych wrażeń

 Nikola Langowska IIP

img_4478 img_4483img_4492

img_4503    img_4520   img_4526

konkurs

LISTA OSÓB ZAKWALIFIKOWANYCH DO REJONOWEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO

             LISTA  OSÓB  ZAKWALIFIKOWANYCH                                                 

DO REJONOWEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO

 

10.02.2017 r.- godz. 14.00 – Gimnazjum nr 3  w Malborku

L.p Nazwisko i imię Szkoła  
1. Antoniuk Sandra Malbork
2 Biernacki Przemysław Malbork
3 Bożek Michał Malbork
4 Fehrmann Joanna Sztum
5 Głąb Konrad Stare Pole
6 Jarmołowski Szymon Malbork
7 Kochańska Zuzanna Malbork
8 Lewandowski Jan Nowy Dwór Gdański
9 Lityńska Agata Sztum
10 Naklicki  Tomasz Malbork
11 Oliński Marcin Malbork
12 Sajkowski Michał Malbork
13 Słomiński Marcel Malbork
14 Sobolewska Patrycja Sztum
15 Swat Izabela Krynica Morska
16 Szewczyk Dawid Sztum
17 Wierzbicki Mikołaj Sztum
18 Zdziennicki Michał Sztum
roza_i_pioro

Spotkanie z poezją

16 listopada 2016 r. w naszej bibliotece odbyło się  spotkanie z poezją, którego myślą przewodnią było hasło: Ta, co nie zginęła”.

W programie uwzględniono wiersze przedstawiające miłość do Ojczyzny  pokoleń Polaków. Uczniowie, przybyli na spotkanie, z uwagą i skupieniem wysłuchali utworów m.in. E. Słońskiego, A. Mickiewicza czy J. Żuławskiego
Uzupełnieniem recytacji była oprawa muzyczna w postaci utworów klasycznych.

mms_20161123_102830 mms_20161123_102836 mms_20161123_102842

mms_20161123_102847 mms_20161123_102851 mms_20161123_102901

probne_egzaminy_z_operonem

PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY

W DNIACH 23,24,25 LISTOPADA UCZNIOWIE KLAS TRZECICH PISZĄ

PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY:

 

23 listopada €“ CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA:

8.00 – 9.00 – z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie

9.10 – 10.40  – z zakresu języka polskiego

24 listopada €“ CZĘŚĆ MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZA:

8.00 – 9.00 –  z zakresu przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka, geografia)

9.10 – 10.40  €“ z zakresu matematyki

25 listopada €“ JĘZYKI OBCE:

8.00 – 9.00 “ na poziomie podstawowym

9.10 – 10.10€“ na poziomie rozszerzonym

23, 24  listopada – LEKCJE TRWAJĄ 30 MINUT

1 LEKCJA: 10.50 -11.20

2 LEKCJA: 11.25 -11.55

3 LEKCJA: 12.00 – 12.30

4 LEKCJA: 12.35 -13.05

5 LEKCJA: 13.10 -13.40

6 LEKCJA: 13.45 -14.15

7 LEKCJA: 14.20 -14.50

8 LEKCJA:14.55 – 15.30

25 listopada – LEKCJE TRWAJĄ 30 MINUT

1 LEKCJA: 10.20 -10.50

2 LEKCJA: 10.55 -11.25

3 LEKCJA: 11.30 – 12.00

4 LEKCJA: 12.05 -12.35

5 LEKCJA: 12.40 -13.10

6 LEKCJA: 13.15 -13.45

7 LEKCJA: 13.50 -14.20

8 LEKCJA: 14.25 – 14.55

image4

Dyrektor naszego gimnazjum z tytułem SUPER DYREKTORA !!!

super-dyrektor-001

W III edycji konkursu Super Dyrektorem Szkoły został wybrany nasz dyrektor Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego w Malborku Dariusz Rowiński

Celem konkursu jest wyłonienie i ukazanie szerszemu środowisku edukacyjnemu dyrektorów liderów, którzy szukając nowych pomysłów i stosując pionierskie metody, łączą w swych działaniach profesjonalizm skutecznych menedżerów, wychowawców i nauczycieli.

 

super-dyr2-001

GRATULUJEMY !!!!!!!